• سایت رهبری
  • سایت ریاست جمهوری
  • پایگاه اطلاع رسانی دولت
عنوان : برگزاری دورۀ مهارت ‎افزایی و توانمندسازی كارشناسان مروج پهنه ویژه بانوان
کد خبر : ۸۰۹۱۷
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۷/۱۱ 
ساعت : ۹:۵۴:۳

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

اجرای دورۀ مهارت ‎افزایی و توانمندسازی كارشناسان مروج پهنه رشته آب و خاك ویژه بانوان سراسر كشور با حضور محمد میثمی تبار مدیر کل دفتر آموزش کارکنان در پردیس آموزش کشاورزی مغان آغاز شد.
مراسم افتتاح دوره‌های آموزش عملی 85 نفر کارشناسان مروج پهنه رشته  آب و خاک از 13 استان کشور روز شنبه اول مهرماه برگزار شد. در مراسم افتتاحیه دوره، آقای میثمی تبار مدیر کل دفتر آموزش کارکنان ضمن بیان اهمیت اجرای دوره هاي مهارت افزایی کارشناسان مروج پهنه در سطح کشور اظهار داشت: نگاه ما ارائه آموزش های اثر بخش به کارشناسان است که منجر به یادگیری مهارت های علمی خواهد شد و آموزش های اثر بخش منجر به توانمند سازی منابع انسانی کشور می شود.


مدیر کل دفتر آموزش کارکنان در خصوص آموزش عملی کارشناسان مروج پهنه  اظهار داشت: با توجه به تأکید مقام عالی وزارت مبنی بر آموزش عملی کارشناسان مروج پهنه در فیلدهای تولید، دفتر آموزش کارکنان پایلوت آموزشی مذکور را با مشارکت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، سازمان جهاد کشاورزی استان و شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان و همچنین مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی نمود. وی افزود: آموزش های عملی با حضور حاکمیتی بخش کشاورزی در مراکز جهاد کشاورزی و در کنار بخش خصوصی محقق خواهد شد.
مهندس میثمی تبار در پایان سخنان خود از زحمات دکتر حسین کربلائی برای آماده سازی و تجهیز مرکز آموزش تقدیر کرد.
در این مراسم دکتر کربلائی خیاوی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل نیز ابتدا گزارشی از عملکرد مرکز و سیمای کشاورزی استان ارائه نمود. دکتر کربلائی خیاوی با بیان اینکه برنامه‌های توسعه بخش کشاورزی بر اساس افزایش بهره ‌وری، تأمین امنیت غذایی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پایه گذاری شده است خاطر نشان کرد: استفاده از ارقام و بذور اصلاح شده، پربازده و مقاوم به آفات و بیماری‌ها، بکارگیری روش‌های به زراعی سازگار با تغییرات اقلیم، استفاده از نهاده‌های با کیفیت، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و انتقال آخرین یافته‌های علمی و تحقیقاتی به مزارع از جمله اقداماتی است که برای افزایش بهره‌ وری در بخش کشاورزی به انجام رسیده است. 


رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این مرکز در حوزه‌های علوم زراعی و باغی، آب و خاک، گیاه‌پزشکی، فنی و مهندسی کشاورزی، علوم دامی، جنگل و مرتع، حفاظت خاک و آبخیزداری، باغبانی، تولید و تکثیر هسته‌های اولیه بذری، ارزیابی و نظارت بر تولید بذر و نهال، جمع‌آوری ذخایر ژنتیکی گیاهی و دامی، ترویج فناوری‌ها و یافته‌های تحقیقاتی جدید در بین کشاورزان، آموزش بهره‌برداران، آموزش ضمن خدمت کارکنان و آموزش‌های علمی کاربردی فعالیت دارد.
دکتر کربلائی خیاوی با اشاره به اینکه کشاورزی کشور ما در حال انتقال از حالت سنتی به علمی است گفت: تغییر شرایط اقلیمی، بحران آب و خشکسالی چالش‌های مهم و پیش روی بخش کشاورزی است و مرکز تحقیقات استان برای بهبود بهره‌ وری آب با ارائه الگوی مناسب کشت برای مناطق مختلف استان، کشت محصولات با نیاز آبی کمتر و استفاده از بذور متحمل به خشکی و شوری برنامه‌های مدونی در دست اجرا دارد.
در ادامه دکتر علائی عضو هیئت مدیره کشت و صنعت و دامپروری مغان وجود مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل را در کنار این شرکت باعث افزایش ظرفیت از نظر علمی و عملی برشمرد و نقش نیروی انسانی در امر تولید حائز اهمیت دانست.
مهندس پرستار مشاور و رئیس ستاد معاونت آب و خاک نیز اظهار داشت: از 8000 کارشناس مروج پهنه  450 نفر در حوزه آب و خاک جذب شده اند که از این تعداد 220 نفر مرد و 230 نفر خانم می باشند. وی افزود: در این دوره آموزشی دو هفته ای که برای 85 نفر از خانم ها از 13 استان کشور جهت افزایش مهارت تشکیل شده انتظار می رود حداکثر استفاده لازم از این دوره را با توجه به این که در مراکز مختلف خدمات جهاد کشاورزی کشور پراکنده هستند بحث افزایش بهره وری آب را به بهره برداران منتقل نمایند.


نمایش تعداد بازدیدها : 121

بازگشت                    نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0